Miód - naturalny słodki produkt spożywczy wytwarzany przez pszczoły z nektaru roślin lub innych słodkich soków roślinnych (spadzi), wzbogacony i przetworzony pod wpływem wydzielin gruczołów pszczół i dojrzewający w plastrach. Nektar to aromatyczna, słodka wydzielina nektarników roślin (miodników), zbierana przez pszczoły i przerabiana przez nie w ulu. Spadź to słodka ciecz występująca na liściach, igłach, młodych pędach w miejscach nakłuć przez mszyce, czerwce i miodówki. W soku roślinnym jest dużo białka wykorzystywanego przez te owady, oraz dużo cukrów nie spożywanych przez nie. Pozostawiony gęsty sok jest zbierany przez pszczoły i przerabiany w ulu na miód. Świeży miód jest płynny, nazywamy go patoką. Po pewnym czasie zależnym od gatunku miodu krystalizuje, nazywa się wówczas krupcem. Poszczególne gatunki miodu mają zbliżony skład chemiczny i charakteryzują się zbliżonymi właściwościami chemicznymi, leczniczymi i odżywczymi. Są jednak miody szczególnie bogate w jakieś składniki, dzięki którym miody te są szczególnie przydatne w określonych schorzeniach.
Jerzy Gala
Miód wielokwiatowy- -każdy ci to powie -wyleczy z alergii i zapewni zdrowie
Wiosenny miód wielokwiatowy, miód "tysiąca kwiatów" wytwarzany jest z nektaru kwiatów roślin kwitnących od marca do końca maja na łąkach,na polach uprawnych i w sadach. Dzięki takiemu pochodzeniu miodu wielokwiatowego uzyskujemy produkt spożywczy o bardzo bogatym składzie chemicznym.
Miód wielokwiatowy o barwie jasnokremowej bogaty jest w glukozę i fruktozę, zawiera dużo cennego krzemu i innych biopierwiastków. Duża zawartość glukozy i fruktozy to cenne źródło energii dla serca, osób osłabionych. Składniki te także wspomagają wątrobę. Miód ten zawiera ziarenka pyłku kwiatowego roślin kwitnących wiosną, dzięki czemu stosuje się go w leczeniu chorób alergicznych dróg oddechowych.
Zastosowanie: osłabienie fizyczne i psychiczne, wzmocnienie serca, alergie dróg oddechowych.
Jerzy Gala
Jeśli zgaga ci doskwiera, jeśli wrzód w żołądku wzbiera, miód z akacji cię wspomoże, śluzu doda, kwasy wzmoże.
Czerwcowy miód wielokwiatowy, miód wytwarzany z dużym udziałem nektaru akacji, obficie w tym okresie kwitnącej. Kwitną również w tym okresie dające cenny nektar maliny, jeżyny, śnieguliczka, kruszyna i inne krzewy. Na łąkach kwitnie biała koniczyna, na obrzeżach pól uprawnych chaber bławatek.
Miód z akacją zawiera dużą ilość fruktozy, a także glikozydy, olejki eteryczne, alkaloidy, izoflawony. Przyspiesza regenerację błon śluzowych żołądka, wzmaga wydzielanie śluzu (osłania błonę śluzową żołądka przed kwasem żołądkowym). Działa moczopędnie, bakteriobójczo.
Zastosowanie: choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, zaburzenia przewodu pokarmowego, schorzenia nerek i dróg moczowych.
Jerzy Gala
Kiedy grypa znów cię zmoże, miód lipowy ci pomoże. On wyleczy cię z anginy bez brania tetracykliny
Miód lipowy pozyskiwany jest z kwiatów lipy. W mojej pasiece miód ten jest wzbogacony o nektar innych roślin kwitnących w tym okresie: koniczyna biała, śnieguliczka, malina, jeżyna i inne.
Miód ten o barwie jasnożółtej, zapachu kwiatów lipy, ma smak lekko ostry. W swoim składzie zawiera związki występujące w kwiatach lipy, jest bogaty w enzymy, związki eteryczne. Charakteryzuje się działaniem antybiotycznym, niszczy szkodliwe drobnoustroje, działa rozkurczowo, uspokająco, lekko moczopędnie.
Zastosowanie: przeziębienia, grypa, schorzenia dróg oddechowych, kaszel, stres, bezsenność, lekkie nadciśnienie.
Jerzy Gala
Gdy wątroba ci dokucza, pamięć słabnie, życie wzburza, miód gryczany serce wzmoże a glikogen ci pomoże
Miód gryczany uzyskiwany jest z nektaru biało-różowych kwiatów gryki. Ma barwę brunatną, smak jego jest charakterystyczny, ostry. Zawiera typowe związki występujące w kwiatach gryki, dużo rutyny i jej pochodnych.
Miód gryczany zawiera szczególnie dużo fruktozy, jest bogaty w aminokwasy, enzymy, zawiera magnez, żelazo i inne cenne biopierwiastki, odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną.
Zastosowanie: zapobieganie i leczenie chorób układu krążenia, nerwica wegetatywna serca i żołądka, ochranianie i odtruwanie wątroby, niedokrwistość z niedoboru żelaza, wyczerpanie psychiczne, regeneracja organizmu. Sprzyja tworzeniu się kostnicy po złamaniach.
Jerzy Gala To pszczoła miodna dla nas się trudzi By miód wspaniały zapewnić dla ludzi.
Jest to miód z roślin kwitnących w okresie lata, w miesiącach czerwiec i lipiec. Miód ten to energia słońca zamieniona w energię miodu.
Nektar, efekt fotosyntezy roślin zbierany jest pracowicie przez pszczoły i znoszony do ula, przetwarzany następnie na miód według receptury liczącej miliony lat. Tak więc spożywając miód letni przyswajamy energię słońca z poprzedniego lata.
Zastosowanie: zwiększa odporność organizmu na choroby, zwiększa siłę życiową, usuwa zmęczenie, wzmacnia serce.
Jerzy Gala Pszczoła Ona ciągle nas ratuje W ulu miód przygotowuje Lek to duszy, lek to ciała Natura go ludziom dała.
Jest to miód o konsystencji masła, dość łatwo się rozsmarowuje po pieczywie, nie ścieka z kanapek, nasze małe dzieci nie będą nim "upaprane".
Nie wolno przechowywać miodu kremowanego w lodówce, twardnieje. Lecz wyjęty z lodówki do temperatury pokojowej po upływie doby mięknie, wraca do stanu poprzedniego.
Jeśli szukasz dobrego prezentu dla kogoś bliskiego, dobrym rozwiązaniem może być podarowanie zestawu miodów w ładnym opakowaniu.
W estetycznym opakowaniu mieszczą się trzy słoiki po 0.4 kg miodu. Rodaj miodu można wybierać z oferowanych przez pasiekę gatunków.
Taki "zestaw startowy" pozwoli obdarowanemu zapoznać się z zaletami miodu, aby następnie wybrać swój miód, ten ulubiony.
Jerzy Gala
Pyłek kwiatowy, to lek wyborowy, dla serca, prostaty a także wątroby.
Pyłek kwiatowy zbierany z kwiatów przez pszczoły w postaci obnóży jest dla nich podstawowym źródłem białka, aminokwasów, tłuszczy, witamin, soli mineralnych. Jest uważany za najwartościowszy roślinny produkt odżywczy. Pyłek ma działanie regenerujące, odtruwające, antybakteryjne, lecznicze i odżywcze. Więcej o pyłku, składzie chemicznym, właściwościach, zastosowaniu, kliknij tu!! Zastosowanie: choroby przewodu pokarmowego, prostaty, choroby skóry, nerwice, stany zapalne, mażdżyce naczyń, cukrzyca.
Dwa w jednym, czyli pyłek kwiatowy w miodzie. Zawiera 10% pyłku kwiatowego. Połączenie miodu z pyłkiem daje produkt o składzie chemicznym będącym sumą składu miodu i pyłku. Również połączone są efekty ich działania.
Szczególnie ceniony jest przez dzieci. Spożywać bezpośrednio, bądź rozcieńczony wodą lub sokiem (lepsza przyswajalność). Zalecane dawki: dzieci - 3razy dziennie po łyżeczce dorośli - 3 razy dziennie po dwie łyżeczki
Jerzy Gala
Propolisu daj mi luby Jeśli nie chcesz mojej zguby.
Propolis jest to żywiczna substancja wytwarzana przez pszczoły z wydzielin pączków wielu drzew. Używany jest przez nie do celów ochronnych, uszczelniających, zabezpieczających ul przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów.
Skład chemiczny propolisu jest niezwykle bogaty, ponad 300 składników. Są to flawonoidy, kwasy aromatyczne, estry, alkohole, witaminy, mikroelementy, aminokwasy itd. Propolis jako surowiec zawiera także domieszkę wosku pszczelego, drobiny drewna z ramek, pyłek kwiatowy. Propolis ma działanie niszczące badź hamujące rozwój bakterii, grzybic, wirusów. Wykazuje także działanie detoksykujące, przeciwzapalne. Więcej o propolisie i jego właściwościach, kliknij tu!!
Zastosowanie: choroby układu oddechowego (grypa, katar, przeziębienia), choroby układu pokarmowego, choroby skóry, rany, oparzenia i inne.
|