Świece, wosk pszczeli
Wstęp. Co to jest wosk pszczeli?
Wosk pszczeli to naturalny produkt wytwarzany przez młode pszczoły przy użyciu specjalnych gruczołów woskowych. Wytwarzany wosk służy do budowy plastrów zawierających sześciokątne komórki. Komórki takie są wykorzystywane do wychowu następnych pokoleń pszczół i do przechowywania zapasów: miodu, pierzgi. Wytworzenie jednego kilograma wosku wymaga spożycia przez pszczoły około 4-5kg miodu i pyłku kwiatowego.
Pod względem chemicznym wosk pszczeli to głównie kompozycja estrów wyższych kwasów tłuszczowych, węglowodorów, wolnych kwasów tłuszczowych, wolnych alkoholi tłuszczowych. Wosk zawiera również wiele różnych aktywnych biologicznie składników: fitosterole, tripertiny, chryzynę, karotenoidy.
Własności wosku pszczelego.
Wosk pszczeli jest ciałem stałym, o kolorze od jasnożółtego do brązowego, zapachu "miodowego". W temperaturze 20°C jest twardy, podgrzany do 35°C mięknie, jest plastyczny a w temperaturze około 45°C rozpływa się. Temperatura topnienia to około 65°C.
Właściwości biologiczne wosku pszczelego
Wosk pszczeli wykazuje szereg właściwości biologicznych, które powodują, że znalazł zastosowanie jako pożądany składnik wielu leków, kosmetyków.
Wosk pszczeli wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwutleniające, odnawia tkanki. To powoduje, że wosk jest używany do leczenia ran, oparzeń, wielu chorób skóry , również w leczeniu błon śluzowych.
W kosmetyce wykorzystuje się działanie wosku: zmiękczające, ulastyczniące skórę, ochronne przed czynnikami zewnętrznymi.
Świece z wosku pszczelego
Świece z wosku pszczelego znane są już od starożytności, wspomina o nich Stary Testament. Jako źródło światła świeca woskowa była zawsze artykułem luksusowym. Wosku pszczelego nie wyprodukujemy w zakładzie, fabryce, podaż jego jest ograniczona poziomem pszczelarstwa.
Obecnie rośnie zainteresowanie świecami z naturalnego wosku pszczelego ze względu na wiele zalet tego źródła światła.
- Świece z wosku pszczelego dają płomień naturalnie ciepły, przyjemny zapach miodu, propolisu, wprowadzają miły nastrój, uspokajają.
- Płomień taki oczyszcza powietrze z kurzu, zarazków, naturalnie jonizuje, co pozytywnie odczuwają osoby alergiczne a także osoby, chcące pozbyć się nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniu i innych zapachów.
- Zmniejszają szkodliwe oddziaływanie promieniowania pochodzącego do włączonych telefonów, telewizorów, monitorów, urządzeń elektromagnetycznych, WiFi.
- Aromat, związki uwalniane z wosku pszczelego podczas spalania wpływają bardzo korzystnie dla osób z chorobami układu oddechowego, również układu krążenia.
Wosk pszczeli kontra parafina.
Gdy planujemy kupić świecę, często pierwszym elementem, który bierzemy pod uwagę jest cena. Tu bezprzecznie parafina ma przewagę nad woskiem pszczelim. Parafina jest tańsza 10-15 razy od wosku.
Jest to pierwsza i ostatnia zaleta parafiny jako surowca do produkcji świec.
Podobnie jest jak porównujemy miód i cukier. Cukier jest około 15 razy tańszy od miodu.
Tu należy wspomnieć, że świeca woskowa pali się około 3 razy dłużej od takiej samej świecy parafinowej.
Parafinę pozyskuje się w procesie frakcjonowania benzyny z ropy naftowej jako produkt uboczny.
Świece parafinowe, palone, wytwarzają szkodliwe i toksyczne substancje jak toluen, benzen, aceton, a sadza powstające podczas spalania ma podobny skład do wydzielin silnika diesla. Co jest niepokojące, świece parafinowe wydzielają benzen nawet wtedy, gdy się nie palą.
Bezwzględnie nalezy unikać palenia świec parafinowych w pomieszczeniach zamkniętych, niewietrzonych.
Zasady palenia świec
Zaczynamy od zapalenia świecy, konkretnie nasączonego woskiem knota. Płomień palącego się knota podgrzewa wosk, roztapia go. Gorący wosk jest zasysany przez bawełniany knot, dostarczany do płomienia.
Obsługa świecy wymaga przestrzegania pewnych zasad:
- Paląca się świeca to otwarty ogień, więc trzymamy ją daleko od dzieci, materiałów łatwopalnych, cały czas mamy ją "na oku".
- Unikamy miejsc z przeciągami.
- Knot powinien być prosty, długość na początek 10-12mm, później regulujemy.Gdy za długi knot, wosk zacznie spływać po świecy. Gdy za krótki knot, to wówczas płomień nie roztopi odpowiedniej ilości wosku i zgaśnie.
- Do gaszenia używać "kapturków", odciąć dopływ powietrza.